Czy ceny transferowe mogą unicestwić podatkową grupę kapitałową?
O ile zawsze powinno się analizować rynkowy poziom warunków transakcją pomiędzy podmiotami powiązanymi przed jej zawarciem, żeby uniknąć ryzyka szacowania...
Pomagamy w identyfikacji obowiązków dotyczących złożenia informacji o cenach tansferowych, w tym informację TPR-C.
Przygotujemy formularze TPR-C gotowe do wysyłki lub prześlemy je jako pełnomocnik do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego.
Informacja TPR obejmuje informacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi oraz transakcji podatników z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych.
Obowiązek wysłania formularza TPR-C (informacja o cenach transferowych) mają podmioty powiązane, które przeprowadzają transakcje przekraczające ustawowe progi dokumentacyjne, przewidziane m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Dotyczy to także podmiotów, które dokonują transakcji kontrolowanych zwolnionych z obowiązku dokumentacji cen transferowych, ale podlegają raportowaniu w TPR oraz tych, realizujących transakcje z podmiotami posiadającymi siedzibę w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową czyli tzw. rajami podatkowymi.
Formularz powinien być podpisany przez kierownika jednostki lub upoważnionego pełnomocnika. Informację TPR-C za 2023 rok należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika.
Zwolnienie dotyczące dokumentacji cen transferowych nie zwalnia z obowiązku złożenia infromacji o cenach transferowych TPR-C.
Podmioty korzystające ze zwolnienia nadal muszą złożyć formularz TPR, choć w uproszczonej formie. Dotyczy to zarówno transakcji krajowych, jak i niektórych transakcji kontrolowanych zwolnionych z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Termin na złożenie formularza TPR to koniec 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Informację TPR sporządza się zgodnie z określonymi wymaganiami formalnymi oraz wzorami dokumentów.
Formularz TPR standardowo należy składać do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Dla podatników, których rok podatkowy rozpoczynający się po 31.12.2023 r. jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, będzie to więc koniec listopada.
Dla podmiotów z przesuniętym rokiem podatkowym termin może być różny, dlatego należy go liczyć indywidualnie. Ważne jest również złożenie informacji w odpowiednim terminie, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji prawnych.
Formularz TPR-C muszą wysyłać podmioty powiązane, które przekraczają określone progi wartości transakcji kontrolowanych zgodnie z lokalną dokumentacją cen transferowych.
Dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi:
W przypadku transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, progi wynoszą odpowiednio 2 500 000 zł dla transakcji finansowych i 500 000 zł dla innych transakcji.
Formularz TPR musi być złożony do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, niezależnie od ewentualnego zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Ważne jest, aby przedstawione w informacji TPR transakcje powinny być grupowane i klasyfikowane zgodnie z lokalną dokumentacją cen transferowych.
Już wiesz, że obowiązku w ramach cen transferowych dotyczą Twojej firmy?
Kliknij przycisk i wypełnij szczegółowy formularz a w przeciągu 10 sekund dostaniesz na maila wstępną wycenę.
Jeżeli masz wątpliwości najlepszym krokiem jest 30 minutowa rozmowa z jednym z naszych doradców.
Podczas tych darmowych 30 minut możemy poznać Twój biznes oraz poszukać wstępnych rozwiązań na najbardziej palące potrzeby firmy.
Formularz TPR musi być podpisany i wysłany przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu lub wyznaczonego pełnomocnika. Obecnie nie jest możliwe podpisanie tej informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem. Ten warunek obowiązuje również w przypadku podmiotu będącego przedsiębiorcą zagranicznym.
Do ustanowienia pełnomocnika wymagane jest zgłoszenie pełnomocnictwa UPL-1 .
Informację TPR składa:
osoba reprezentująca oddział przedsiębiorcy zagranicznego, w przypadku prowadzenia działalności w tej formie przez przedsiębiorcę zagranicznego.
Formularz wysyła się elektronicznie przez bramkę e-Deklaracje i wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Za nieprzesłanie formularza TPR grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, co w 2023 roku oznacza maksymalną kwotę około 41 281 920 złotych.
Odpowiedzialnym za poprawność informacji zawarach w informacji TPR spoczywa, na osobie która informację TPR podpisuje. Odpowiedzialność spoczywa zarówno na spółkach, jak i osobach odpowiedzialnych za przygotowanie i złożenie formularza, w tym członkach zarządu.
Odpowiedzialność osoby podpisującej informację rozkłada się na zarówno samo złożenie informacji o cenach transferowych jak i zgodność zawartych w niej informacji ze stanem rzeczywistym.
Należy również pamiętać, że w przypadku stwierdzenia nierynkowości cen transferowych mogą zostać nałożone dodatkowe zobowiązania podatkowe w zakresie podatku dochodowego.
W informacji o cenach transferowych TPR-C, zawieramy dane wskazane w rozporządzeniach ministra finansów w sprawie informacji o cenach transferowych, które określają również kształt wzoru dokumentu elektronicznego informacji TPR-C.
Szczegółowy zakres informacji TPR Ministerstwo Finansów wskazało również w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów, który dostarcza informacji o obowiązku raportowania
Proces przygotowania formularza TPR-C obejmuje analizę danych z różnych źródeł, m.in. sprawozdania finansowego.
Termin złożenia informacji o cenach transferowych za rok 2023 dla większości podatników upływa 30 listopada 2024 r. Nowelizacje zmieniły zasady składania tych informacji, w tym włączenie oświadczenia zarządu do formularza TPR, co podkreśla ich wagę w procesie raportowania cen transferowych.
Prowadząc działalność gospodarczą, bardzo trudno jest być bieżąco we wszystkich sprawach związanych z prawem i podatkami. Monitorujemy za Ciebie zmiany, abyś mógł skupić się na rzeczach istotniejszych dla Twojej firmy.
O ile zawsze powinno się analizować rynkowy poziom warunków transakcją pomiędzy podmiotami powiązanymi przed jej zawarciem, żeby uniknąć ryzyka szacowania...
Cyfryzacja obejmuje coraz więcej aspektów naszego życia, w tym również w sferze podatków. Od tych za 2022 rok formularze TPR...
Kontrole podatkowe lub kontrole celno-skarbowe, czyli pojęcie, które u wielu podatników wzbudza niekoniecznie dobre emocje. Zgodnie z raportem Najwyższej Izby...
Już wiesz, że obowiązku w ramach cen transferowych dotyczą Twojej firmy?
Kliknij przycisk i wypełnij szczegółowy formularz a w przeciągu 10 sekund dostaniesz na maila wstępną wycenę.
Jeżeli masz wątpliwości najlepszym krokiem jest 30 minutowa rozmowa z jednym z naszych doradców.
Podczas tych darmowych 30 minut możemy poznać Twój biznes oraz poszukać wstępnych rozwiązań na najbardziej palące potrzeby firmy.